Aramak istediğiniz kelimeyi yazınız..
Ara ..

Ozonterapi endikasyonları (uygulama yapılan hastalıklar)

3 Kasım 2016

Dolaşım bozuklukları
Arteryel dolaşım bozukluklarında diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk, kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır. Klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir.

İyileşmeyen Yaralar

Şeker hastalığına bağlı yaralar, diyabetik ayak, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralar, yatakta uzun süre yatmaya bağlı dekubitüs ülserleri, ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar, dolaşım bozukluğuna bağlı kol ve bacaklarda çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir.

Yanıklar

Kan dolaşımını düzelttiği için yanıklarda da çok faydalıdır.

Kanserin Tedavisi ve Önlenmesi
Kanserin temel nedeni oksijensiz yaşamdır. Normal hücreler oksijene gereksinim duyarken, kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilir. Onkogenler stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijen eksikliği gibi faktörlerle uyarılabilir.

Bilim adamı Dr. Otto Warburg, Nobel ödülü kazandığı çalışmasında; kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı göstermiştir. Oksijen eksikliği, kanserin yayılmasını da kolaylaştırır. Kanser hücreleri oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlanırsa, tümör dokusunun beslenmesi bozulur.
Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici etkisi de vardır. Lenfositler, yardımcı ve baskılayıcı hücreler ve doğal katil hücreler ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir ve sitokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretirler. Yani ozon, vücudun kendi interferon ve interlökinlerini artan miktarlarda üretmesini sağlar. Ozonlanmış kanın hastaya verilmesiyle, pozitif olarak artan bir immün reaksiyonu başlatılır.
Kemoterapi – radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Romatizmal hastalıklar
Romatoid artrit gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlediğinden, diğer medikal tedavilerle kombine edildiğinde dramatik iyileşmeler gözlenir. Ankilozan spondilitde yüksek dozda kullanılır.

Fibromiyalji
Ayrıca çok yaygın bir hastalık olan ve yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden fibromiyaljide de fayda sağlar.

Kas Eklem Hastalıkları
Kemik deformasyonu gelişmemiş dizde oluşan gonartrozlarda eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları, eklem içinde hava yastığı oluşturarak ağrıyı azaltır. Ayrıca kıkırdak dokunun tamir edilmesini sağlar.

Felç sonrası durumlar
Kan dolaşımını düzelttiği için tromboza bağlı felçlerden sonra çok fayda sağlar.

Kemik erimesi (osteoporoz)
Gerek kan dolaşımı üzerine olan etkisi, gerek antioksidan etkisi nedeniyle çok fayda sağlar.

Virüslerden Kaynaklanan Hastalıklar
AIDS, zona, uçuk gibi viral hastalıklarda hem virüsün ölmesini ve vücuttan atılmasını sağlayarak, hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek etkili olur.

Karaciğer inflamasyonu
Karaciğerin Hepatit A, B ve C ile inflamasyonu klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, hepatit B sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi yöntemlerine ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Böbrek Fonksiyonlarının Düzenlenmesi
Ozon sauna yöntemi ile terleme artırılır. Böylece lenfatik sistemde birikmiş toksinlerin, ağır metallerin ve kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur. Ağır metallerin atılım işi saunada terleme yolu ile 15 dakikada gerçekleştirilir

Deri Hastalıkları
Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi sağlanır. Daha temiz, daha yumuşak, yenilenmiş bir cilt sağlar. Ayrıca virüs, bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını da tedavi eder. Ter kokularını önler. Sedef hastalığı, vitiligo, egzama, liken planus, skleroderma, mantar hastalıkları ve akne tedavisinde kullanılır.

Göz Hastalıkları
Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları atrofik ve dejeneratif değişikliklerle gözü de etkilemektedir. Gözün retina tabakasında ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır. 6-8- ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidişin durdurulması sağlanmıştır.

Bağırsak Hastalıkları
İltihaplı bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal ozon gazı püskürtmesi şeklinde yapılan bölgesel uygulamaların çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ülseratif Kolit, Crohn Hastalığı tedavisinde kullanılır.

Diş Hekimliği
Diş çürüklerini önlemede ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Cinsel Fonksiyonların Düzenlenmesi
Kan dolaşımını düzenlediği ve oksijenli bir ortam sağladığı için cinsel fonksiyonlarda artış gözlenir.

Kadın Hastalıkları
Genital akıntılarda etkilidir. Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolü ile etkili olur.

Nörolojik Hastalıklar
Multiple sikleroz (MS), Alzheimer, Parkinson gibi dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ile myotomi, muskuler distrofi veya spastik çocuklardaki kas – sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Migren ve baş ağrıları
Dolaşım sistemini düzenlediği ve oksijeni artırdığı için fayda sağlar.

Yaşlılık (AntiAging)
Anti-aging, sağlıklı yaşlanma ve genç kalma amacıyla uygulanan önemli bir alandır. İş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine çok iyi yanıt verir. Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma aktivasyonu ve genel iyilik hali ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Fiziksel dayanıklılığı da arttırmaktadır. Bağışıklık sistemi harekete geçirilir.

Selülit
Farklı mekanizmalarla etkili olur. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşir. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak kılcal damarlardan kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner.

Stresle Mücadele
Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki sıkıntılar, endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve, manyetik kirlenmeler, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonlar stres nedenidir. Ozon tedavi; hastalıkların ve enfeksiyonların tedavisinde etkili olurken toksinlerin de atılmasını sağlar.

Detoks (Toksinlerden Arınma)
Solunan hava, yenilen ve içilen toksinler ve kirletici maddeler vücuda girerler ve cilt tarafından emilirler. Yiyeceklerimizde 3000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Yetişkinler tükettikleri gıdalarla birlikte yılda 1.8 kg zirai ilaç artıkları almaktadırlar. Yağ dokularında depolanan toksinler ve tarım ilacı atıkları, ağır metaller, ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucuları gibi kimyasallar, sağlıklı doku ve hücreleri yavaş yavaş yok ederler. Bu durum hem birçok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir. Ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yoluyla atılır. Aynı zamanda dokuların oksijenlenmesi sağlanmış olur. Ozon sauna derinin üçüncü bir böbrek ve ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.

Zeka sorunları
Sınava hazırlanan öğrencilerde hafızayı artırmak için ozon kullanılmaktadır. Birçok sebeple akciğerlerden kana geçen oksijen azalabilir veya beyine giden kan akımı yetersiz olabilir. Serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi en iyi ozon tedavisi ile giderilebilir. Kanın direkt oksijenlenmesini artıran ozon tedavisi en ideal ve doğal yoldur.

Baş dönmesi ve kulak çınlaması
Dolaşım sisteminde olumlu etkileri ve antioksidan kapasitedeki artış nedeniyle faydalıdır.

Hipertansiyon ve kalp hastalıkları
Tansiyon yükselten mekanizmaları tersine çevirdiği için önerilir. Başlangıçta kan dolaşımı düzeldiği için tansiyon yükselmeye meyleder gibi bir görüntü vermesine rağmen, dolaşımın stresten kurtulması ve oksijenli ortam tedavide olumlu etkiler sağlar.

Tip 2 diyabet
Dolaşımı düzenleyici, antioksidan etkisi, oksijenli ortam sağlaması, virüs ve bakterilere karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve toksinlerin uzaklaştırılmasındaki etkileri nedeniyle tercih edilir. Sadece kan şekerini düşürmek için değil, hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan mekanizmaları düzenleyerek etkisini gösterir. Ayrıca diabetik ayak gibi bacağın kesilmesine yol açan durumlarda da çok etkin bir şekilde kullanılır. Physiotron ile beraber kullanıldığında etkisi kat kat artar.

Gastrit ve mide ülseri
Bozulmuş kan dolaşımı düzenlendiği için çok faydalıdır. Günümüzde reflü ve ülserde asit azaltıcı tedavi uygulanmaktadır. Oysa bu normal mekanizmayı bozmaktan ileri gitmez. Asit gerekli olmasaydı zaten yaratılmazdı. Asit sindirim için çok gereklidir. Asit azalınca sindirim problemleri de başlar. Ayrıca gıdalar ile giren mikroplar asit ile karşılaştıklarında yok olurlar. Asit azaldığı zaman ise mikroplar bağırsağa geçerek, kan dolaşımına girme olanağını elde ederler. Bir çok hastalığın başlangıç yeri bağırsaklardır. Kanser ve şeker hastalığına varıncaya kadar bir çok hastalık için başlangıç mekanizma budur.

Burger hastalığı
Oksijenizasyonu artırması ve dolaşımı düzenlemesi nedeniyle tedavide fayda sağlar.

Akut ve kronik enfeksiyon hastalıkları
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için kullanılır.

Alerjik astım, alerjik rinit gibi alerjik kökenli hastalıklar
Toksinleri uzaklaştırdığı, kan dolaşımını ve bağışıklık sistemini düzenlediği için tedavide faydalıdır. Physiotron ile birlikte kullanıldığında çok etkindir.

Posted in Bilgi Bankası