Aramak istediğiniz kelimeyi yazınız..
Ara ..

Metabolizma

3 Kasım 2016

Metabolizma her canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Vücudunuza giren her şey hücrelere ulaşana kadar değişime uğrar. Bu değişimin en uygun şekilde olması gerekir. İşte bu değişim metabolizmadır.

Metabolizmada 2 safha vardır. Katabolizma (yıkım) ve anabolizma (yapım). Daha karmaşık yapıdaki molleküllerden oluşan maddelerin organizmada, daha basit yapılı moleküllere yıkımı süreçlerine metabolizmanın katabolizma süreçleri denilir. Daha basit yapıdaki molleküllerin, daha karmaşık yapıdaki molleküllerin sentezinde kullanılması ise anabolizma tepkimeleridir.

Metabolizma yavaşlaması veya hızlanması diye bir olay yoktur. Sadece katabolizmanın veya anabolizmanın ön plana geçtiği durumlar vardır ve biz farkında olmadan yanlış dua eder gibi yanlışlık yaparak bu sonuca neden olmaktayız.

Vücutta işlemler en az 2 ayrı düzeyde gerçekleşir. Bunlardan biri kimyasal boyuttur. Vücut içine herhangi bir yolla giren her madde değişime uğrar. Ağız yoluyla aldığımız gıdaların içinde ve üzerinde, farkına vardığımız veya varamadığımız her türlü madde, hava yolundan aldığımız nefes ile vücudumuza giren ve göremediğimiz her tür molekül de vücudumuza girdikten sonra bu işlemlerden en az birkaç tanesi tarafından etkilenir. Vücudumuza madde girişinin diğer bir yolu da deridir. Burada önemli olan konu moleküllerin doğal olmasıdır. Eğer moleküller doğal değil ve sentetik ise metabolizma etkilenecektir.

Özellikle son yıllarda zayıflama rejimlerinde hızlı kilo verdirebilmek amacıyla metabolizmayı hızlı çalıştıran bir takım uygulamalara gidilmektedir..

Unutmayınız nasıl ki gereğinden fazla kullanılan bir araç, erken yıpranarak gerçekleşmesi gereken ekonomik ömrünü tamamlayamadan hurdaya atılıyorsa, sizin metabolizmanızın da gereğinden hızlı çalışması sizi erken yaşlanma sürecine sokacaktır.

Arzulanan metabolizmanın hızlı olması veya yavaş olması olmamalıdır. Arzulanan metabolizmanın olması gerektiği gibi olmasıdır.

Yani, optimal hızda ve maksimum verimle. Yani tam bir yanma hali olmalıdır ve atıklar mümkün olduğu kadar az olmalıdır…..

Hedefiniz,

Hızlı zayıflama erken yaşlılık mı?

Yoksa sağlıklı zayıflama , sağlıklı uzun bir ömür mü?

Herkes düşündüklerini bilerek ya da bilmeyerek verdikleri karar ile yaşarlar!!

Posted in Bilgi Bankası