Aramak istediğiniz kelimeyi yazınız..
Ara ..

Aura ve çakralar

3 Kasım 2016

İnsanoğlu doğar, büyür ve ölür… Ölmeyen tek şey enerjidir.

İnsanda fizik beden dışında enerji bedeni de mevcuttur. Gerek fiziksel bedenimiz gerekse enerji bedenimiz birbiriyle etkili bir iletişim içindedir. Varlığımız somut olarak bedenimizi, soyut olarak ise enerjimizi içerir. Fiziksel bedenimiz gözümüzle gördüğümüz, elimizle dokunduğumuz parçamızdır. Enerji bedenimiz ise ancak ruhsal yönden gelişmiş olan insanların görebileceği, elimizde tutamadığımız, bedenimizdir. Her iki beden bir ayna gibi sağlığı ve hastalığı birbirlerine yansıtırlar.

Enerji beden ve fizik beden birbiri ile paralel ama bildiğimiz zamanda eş zamanlı olmayan bir şekilde, bir bütün halinde birlikte hareket ederler.

Ruh–Beden-Zihin Üçgeni

Bir insanın tam anlamıyla sağlıklı olduğundan söz edebilmemiz için Vücut(Fiziksel Beden), Ruh (Enerji Bedeni) ve Zihin (Düşüncelerimiz) sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Bir tanesi bozulunca diğerlerine de etki yapar ve genel sağlık bozulur.

AURA NEDİR?

İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denir. Auramız aynı zamanda vücudun çevresini sarmış bir kalkan görevi yapar. Eğer sağlam ve güçlü bir auramız varsa bize dışarıdan bir hastalığın ya da negatif etkinin gelmesi düşünülemez. Ancak auramız zayıflamış veya yırtılmışsa negatif enerjilere ve hastalıklara çok daha açık hale geliriz. O halde, Auramızın güçlü ve sağlıklı olması fiziksel sağlığımız açısından çok önemlidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra ruhsal, zihinsel ve duygusal sağlığımız açısından da auramızın sağlıklı ve güçlü olması gerekmektedir.

Eğer doğru insan ve fırsatları hayatımıza çekmek istiyorsak, pozitif enerji ve sevgiyle dolu olarak auramızın parlak ve sağlıklı olması gerekir. Maalesef, hayatta ilerlerken negatif enerjileri auramızda toplarız. Kızgınlık, üzgünlük ve nefret gibi düşünce formundaki negatif enerjiler auramıza yerleşerek, bütün enerjimizi düşürür ve insanları kendimizden uzaklaştırmamıza sebep olur. Aurayı düzenli olarak temizleyip, hem ruhumuzu hem de dünya ile olan bağlantımızı yenilememiz gerekir.

ÇAKRALAR

Bedendeki önemli enerji merkezlerine ÇAKRA adı verilmektedir. Bunların fiziksel boyutta karşılığı hormon salgılayan bezlerdir. 7 adet ÇAKRA yani enerji merkezi vardır ve bunlar omiriliğin alt ucundan başlayıp yukarıya doğru sıralanırlar. Her bir çakranın belirli rengi ve özel fonksiyonları vardır. Çakralarımız doğduğumuzda temiz ve dengededirler. Yaşam boyu edinilen negatifliklerle (kıskançlık, hırs, öfke, ego, stres vb.) evrendeki kozmik enerjiyi bedenimize yeterince alamadığımızda çakraların çalışması bozulur.

Çakraların pozisyonları ve fonksiyonları ile endokrin sistemdeki çeşitli hormonlar birbirleri ile ilişki içindedirler.
Çakralarınızın dengesini koruyarak, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Vücudunuzdaki yedi enerji noktasını dengeleyerek, stres, migren ve kaslarınızdaki şikayetler, gerginlikten, sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Stres, sindirim ve denge

Kök çakra; kan, omurga, sinir sistemi, bacaklar ve kemikleri etkiler. Kırmızı renkle temsil edilen Kök çakra, anüs ve cinsel organlar arasında yer alır. Endokrin sistemde bilinen karşılığı bulunmamakla birlikte, fiziksel bedenin enerji kaynağıdır ve dünyayla olan bağlantımızı simgeler.

Mesane problemleri ve migren
Sakral Pleksus çakrası, cinsel organlarınızı, deri, böbrek ve böbreküstü bezlerini etkiler. Turuncuyla temsil edilen bu çakra, endokrin sistemde yumurtalıklar ve testise denk gelir. Erkeklerde penis ve kadınlarda klitorisin iki parmak üzerindedir.

Kaslardaki gerginlik, sindirim bozuklukları ve karaciğer problemleri

Solar pleksus çakrası, cilt, sindirim organları, mide, pankreas, karaciğer ve endokrin bezleri üzerinde etkilidir. Sarı renkle temsil edilen bu çakra, göbek bölgesinde, göbek deliğinin hemen üzerinde yer alır. Endokrin sistemde böbrek üstü bezlerine denk gelir.

Yüksek tansiyon ve astım

Kalp çakrası, akciğerleri, solunum sistemini, kalbi ve dolaşım sistemini etkiler. Ayrıca bağışıklık sistemi ile lenf bezlerini de kontrol eder. Yeşil renkle temsil edilen bu çakra, göğüs kafesinin ortasında yer alır. Endokrin sistemde timusa denk gelir.

Kilo problemleri, boyun ağrısı, acıyan boğaz ve tiroid bozuklukları

Boğaz Çakrası, omuzları, boğazı, gırtlağı ve tiroid bezini etkiler. Mavi renkle temsil edilen bu çakra, yaklaşık olarak âdem elması denen bölgenin ortasındadır. Endokrin sistemde tiroid bezine denk gelir.

Alın Çakrası, endokrin sistemde Hipofiz bezine,

Taç çakra, endokrin sistemde Pineal beze denk gelir.

Eğer herhangi bir çakranızda blokaj, travma ya da tıkanıklılıklar varsa bunların mutlaka temizlenmesi gerekir. Aksi halde ilgili çakranın etkilediği alanlarda fiziksel, duygusal, zihinsel yada ruhsal sorunlar yaşarsınız.

Posted in Bilgi Bankası